Wiosenne oczyszczanie

wpis w: Motywacje | 0

Dlaczego potrzebne nam oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie to eliminowanie toksyn i niestrawionego pożywienia. Teoretycznie – w warunkach idealnych – nasz organizm powinien sam poradzić sobie z tymi substancjami albowiem są one naturalnym produktem ubocznym procesów przemiany materii. Niestety, w rzeczywistości, w której żyjemy, nie jest to możliwe. Poprzez pożywienie (mięso faszerowane hormonami i antybiotykami, produkty zawierające sztuczne barwniki i konserwanty), skórę (kosmetyki o dużej zawartości chemii) i powietrze (zanieczyszczenie środowiska) do organizmu dostaje się tak dużo szkodliwych składników, że nasz naturalny system oczyszczania nie jest w stanie ich wydalić. W efekcie zapadamy na różne choroby i dolegliwości, takie jak: alergie skórne, alergie pokarmowe, katar, wzdęcia… To wyraźny sygnał, że należy odciążyć organizm. Jak tego dokonać? Należy wyeliminować z niego szkodliwe substancje. Tylko pozbawiony zanieczyszczeń organizm może funkcjonować prawidłowo. Potrzeba oczyszczania ma też niebagatelne znaczenie dla duszy. Nie bez przyczyny w wielu kulturach oczyszczanie jest częścią obrzędu religijnego np. post w kulturze judo-chrześcijańskiej, czy ramadan w islamie.

Jak wybrać właściwą metodę oczyszczania?

Istnieje wiele sposobów usuwania z organizmu szkodliwych substancji. Są to ciepłe kąpiele, okłady, sauna, lewatywa, suplementy diety, a także diety oczyszczające. Przy wyborze należy kierować się upodobaniami, przekonaniami i ogólnym stanem zdrowia. Najlepiej spróbować każdej i wybrać tę, która najbardziej nam służy, po której czujemy się najlepiej.
W niniejszym artykule skupimy się na dietach oczyszczających. Najskuteczniejsze są te, które całkowicie eliminują źródło zagrożenia (czyli tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, cukry, rafinowaną sól, produkty zawierające sztuczne barwniki) zastępując je produktami bezpiecznymi, które nie przeciążają żołądka.

Monodieta zbożowa

(czas trwania: 9-14 dni) Do przeprowadzenia kuracji idealnie nadają się pełne ziarna zbóż: pszenicy, orkiszu, pęczaku i ryżu naturalnego. Ziarna należy namoczyć na noc a potem dobrze ugotować, bez dodatku soli. Ilość i częstotliwość spożywanych posiłków nie ma większego znaczenia. Ważne, by dobrze przeżuwać ziarna, pić wodę (lub indywidualnie dobrane napary z ziół) na czczo i wieczorem, po dłuższej przerwie od jedzenia, a nie między posiłkami.

Dieta zbożowa

(czas trwania: 9 – 14 dni) Różnica między monodietą a dietą polega na tym, że ta druga zakłada stosowanie trzech rodzajów zbóż np. kaszę jaglaną, pełny ryż, pęczak jęczmienny albo orkisz, kaszę jaglaną i ryż. Na kolejne posiłki w ciągu dnia spożywa się inny rodzaj zboża. Można też zastosować inny wariant tej diety – przez 3 dni jeść jeden rodzaj zboża, wymieniając go co 3 dni na inny.

Dieta owocowo-warzywna

(czas trwania: od 2 do 6 tygodni) W czasie kuracji zaleca się stosowanie warzyw i owoców z określonych grup: korzeniowe (marchew, seler), liściaste (sałata, pietruszka, zioła), cebulowe (cebula, por), psiankowate (papryka, pomidory etc.), kapustne (kapustna, kalafior, kalarepa), dyniowate, owoce. Nie należy w tym czasie jadać: zbóż, ziemniaków, orzechów, strączkowych, olejów, masła, mięsa, chleba ani słodkich owoców, nie pić czarnej herbaty, mleka, kawy naturalnej ani alkoholu. Warzywa zaleca się spożywać w postaci surówek, soków, warzyw duszonych, gotowanych, blanszowanych. Ilość pokarmów jest dowolna. Wolno używać niewielkiej ilości soli, pamiętając o dokładnym przyprawianiu warzyw majerankiem, tymiankiem i bazylią. Codziennie należy spożywać bakterie kwasu mlekowego, znajdujące się w zakwasie z buraków, kiszonych ogórkach czy kapuście.

Post na płynach.

(min. 10 dni, max. 40 dni) Post świetnie oczyszcza z toksyn nagromadzonych przez wiele lat. Najlepiej zaczynać go w pełni, a kończyć przed nowiem. Ze względu na duże obciążenie dla całego organizmu nie jest zalecany dla wszystkich. Nie mogą go stosować osoby w podeszłym wieku, osoby młode poniżej 14 roku życia, niedojrzałe emocjonalnie, z chorobą serca, chorobą Basedowa, poważnymi stanami ropnymi, a także kobiety ciężarne i karmiące piersią. Każdy post trwający dłużej niż 10 dni powinien być skonsultowany z lekarzem. Na każdym etapie ważna jest samoobserwacja: zwracanie uwagi na ilość, kolor i gęstość moczu a przede wszystkim – na ogólny stan organizmu.
Podczas postu zaleca się picie wody i ziół lub soków owocowych i warzywnych w ilości od 1,5 do 3 litrów na dobę. Niezależnie od płynu, który będziemy spożywać, należy odpowiednio przygotować organizm na długotrwałe przyjmowanie wyłącznie płynów. Na 2 tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia postu należy wyeliminować z diety mięso, nabiał, słodycze a także kawę i herbatę. Dobrze jest pić herbatki ziołowe i soki owocowe oraz pamiętać o zasadzie niełączenia białka zwierzęcego ze skrobią (zboża, ziemniaki, chleb). Tydzień przed postem powinno się przestawić na bezwzględną dietę roślinną, a na dzień, dwa przed – zrezygnować z gotowanych potraw, jeść surówki i suszone owoce.

Najtrudniejszym etapem każdej kuracji oczyszczającej jest kilka pierwszych dni. Następuje wtedy przestawienie organizmu na tory spalania wewnętrznego. Do krwi przedostają się rozpuszczone w tłuszczu toksyny, co ma wpływ na pojawienie się osłabienia, bólów głowy i dreszczy. Należy przetrwać ten kryzys. Po kilku dniach dolegliwości same ustąpią. Zgodnie z założeniami oczyszczania należy pamiętać także o ograniczeniu stosowania kosmetyków zawierających chemię oraz o zakładaniu ubrań wyłącznie z naturalnych tkanin – te syntetyczne mogą zakłócić proces wydalania toksyn przez skórę. Ważny jest oczywiście spacer i ruch na świeżym powietrzu.
Powrót do normalnego odżywiania powinien następować w sposób jak najbardziej stopniowy i ostrożny. Na początku powinny to być lekkostrawne posiłki przyjmowane co 3-4 godziny. Przez pierwszych kilka dni nie należy jeść białka pochodzenia zwierzęcego, cukru, soli, octu i majonezu. Dobrze też utrzymać zasadę przyjmowania napojów – najlepiej na czczo i co najmniej 2 godziny po ostatnim posiłku.

Co zamiast diety?

Przedstawione wyżej metody wymagają dużej samodyscypliny i zaangażowania. Jeśli nie czujemy się na siłach warto spróbować metody pośredniej, np. stosując różnego rodzaju suplementy organiczne wspomagające oczyszczanie. Ciekawą propozycją są sproszkowane kiełki pszenicy. Zawierają w sobie dużą ilość chlorofilu, który jest naturalnym środkiem oczyszczającym. Ponadto są bogate w białko, żelazo i wapń, a także w minerały i witaminy. Nie zawierają glutenu i są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Podobnie spirulina, jedna z odmian alg morskich. Oprócz wysokiej zawartości witamin i minerałów, posiada ona barwniki (fitocyjanina i chlorofil), które wspomagają przemiany metaboliczne i procesy trawienne.

Co daje oczyszczanie?

Z czasem stosowania jakiejkolwiek metody można zauważyć znaczną poprawę zdrowia, komfortu życia, a także wyglądu. W przypadku postu efekty są najbardziej zauważalne: ustępują wzdęcia, zaparcia i zgaga, poprawia się trawienie, pamięć, pojawia się blask w oczach, włosy stają się lśniące, znika zmęczenie ustępując miejsce energii i sile, zanikają worki pod oczami, normalizuje się ciśnienie, stawy stają się sprawne i elastyczne…
Aby zachować ten stan ważne jest wprowadzenie kilku fundamentalnych zmian. Powinny one obejmować sposób odżywiania, źródło pochodzenia produktów, ich ilość i jakość. Jednym ze sposobów jest powrót do naturalnych pokarmów i stosowanie ich w odpowiednim czasie (zgodnie z porami roku). Ważne jest ograniczenie produktów, które przeciążają pracę układu trawiennego.
Są to cukry, słodycze, kawa, produkty z białej mąki, soli rafinowanej oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Dobrze jest też wprowadzić rytuał oczyszczania do swojej diety (stosując np. raz w tygodniu głodówkę, bądź pijąc soki). Nie bez znaczenia jest codzienna dieta. W wyniku wieloletnich badań przyjęto, że zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze zaspokoimy stosując zróżnicowaną dietę, której podstawę stanowią 4 grupy pokarmów: zboża, rośliny strączkowe, warzywa i owoce…

Na podstawie:

„Jedz i żyj zgodnie z porami roku” Bożena Żak-Cyran
„Droga do zdrowia” Michał Tombak
„Odżywianie dla zdrowia” Paul Pitchford

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.